>
SMTCL Best-selling Product FANUC 10000rpm VMC850Q-A 4 Axis Vertical Machining Center with Turntable
Brand Name: SMTCL
Model Number: VMC850Q-A
Place of Origin: China
Certification: ISO certification
Minimum Order Quantity: 1 Set
Supply Ability: 50 sets per month
Product Details
Type:: VERTICAL CNC Control System:: FANUC, Siemens
Feed Speed(mm/min):: 1 - 10000 Mm/min Positioning Accracy (mm)u:: 0.006
Repeatability (X/Y/Z) (mm):: 0.004 Spindle Motor Power(kW):: 11/15
Tool Magazine Capacity:: 24 Table Size (L×W): 1000x500mm
Brand Name:: SYMG,SMTCL X Axis Travel: 850mm
Y Axis Travel: 500mm Z Axis Travel: 540mm
Highlight
FANUC 10000rpm vertical machining center
4 axis CNC vertical machining center
VMC850Q-A turntable machining center
Product Description
Product details:
PRODUCT SPECIFICATIONS
Main technical specifications
Main Technical Parameters
Item Unit VMC850Q-A
Capacity X axis travel mm 850
Y axis travel mm 500
Z axis travel mm 540
Spindle nose to table surface mm 120-660
Spindle nose to column surface mm 640
Worktable Table size (L×W) mm 1000×500
Max load on the table kg 600
T-slot size mm 18×5
Spindle Spindle speed rpm 10000
Spindle taper/spindle shank mm 7/24 taper
BT40
Spindle motor kw 11/15
Maximum output torque N.m 52.5/95.5
Spindle drive type   Synchronous tooth belt
Feed rate X,Y,Z rapid traverse M/min 48/48/48
Max cutting feed rate M/min 20
A.T.C Tool storage capacity pc Arm type 24
Max tool diameter mm 150(80)
Max tool length mm 300
Tool change time(T-T) sec 2.5
Accuracy Positioning accuracy X/Y/Z mm 0.008/0.006/0.006
Repeatability positioning X/Y/Z mm 0.005/0.004/0.004
Others Overall dimensions(L×WxH) mm 2940×3450×3050
Net machine weight kg 5100
Total power requirment KVA 18
Standard
  1. FANUC OI-MF TYPE(5)β control system
  2. 10000 RPM spindle , belt connected
  3. 24 disc manipulator tool magazine
  4. Water tank + bed flushing chip
  5. Clean air gun, working light, warning light
Optional
  1. Fanuc Oi-MF TAPE(l)β system
  2. Fanuc Oi-MF TAPE(l)α system
  3. Siemens 828D CNC system
  4. Direct connection 12000 RPM mechanical spindle
  5. 16000 RPM, 24000 motorized spindle
  6. 4th axis turntable
  7. Cooling inside 2MPa, 3MPa,5MPa,7MPa